Suedia aproape de a elimina Italia la baraj!

Publicat: 11/11/2017 | 09:00

Unicul gol al partidei a fost marcat în minutul 61 de Jakob Johannson, fotbalist intrat pe teren de doar 4 minute. Acesta l-a învins pe Buffon cu un şut deviat de la 20 de metri, reuşita sa stabilind şi scorul final al confruntării, scor 1-0, chiar dacă Darmian a avut şansa egalării în minutul 70, şutul său de la aproximativ 30 de metri nimerind transversala porţii apărate de Olsen.

Suedia şi-a luat astfel revanţa în faţa Italiei după eşecul tot cu 1-0 înregistrat la Euro 2016.

În cazul în care în returul de pe 13 noiembrie de pe „Giussepe Meazza” nu va reuşi să întoarcă rezultatul, Italia va absenta pentur prima oară după 60 de ani de la un turneu final de Campionat Mondial!

În celelalte meciuri de baraj pentru calificarea la Campionatul Mondial de fotbal din Rusia de anul viitor, Croaţia a învins Grecia cu 4-1 în timp ce Elveţia s-a impus în deplasare pe terenul Irlandei de Nord, scor 1-0.

Iată echipele în Suedia- Italia, scor 1-0

Suedia: Olsen-  Krafth (min. 83 Svensson), Lindelof, Granqvist, Augustinsson -Claesson, Larsson, Ekdal (min. 57 Johannson) , Forsberg – Toivonen, Berg (min.74 Thelin)

Antrenor: Janne Andersson

Italia: Buffon – Barzagli, Bonucci, Chiellini – Candreva, Parolo, De Rossi, Verratti (min. 76 Insigne), Darmian- Belotti (min. 65 Eder), Immobile

Antrenor: Giampiero Ventura