Suedia și Mexic, lideri în grupa campionei mondiale după prima etapă!

Publicat: 19/06/2018 | 07:00
Victoria pe care Mexic a obținut-o cu 1-0 în prima etapă a turneului final din cadrul Campionatului Mondial de fotbal din Rusia, a fost dublată de succesul cu același scor, 1-0, pe care reprezentativa Suediei l-a înregitrat contra Coreei de Sud.

Revenirea după 12 ani la un Mondial a Suediei a fost una de bun augur, nordicii debutând cu dreptul.

Chiar dacă a fost obținută la limită, victoria Suediei a fost una pe deplin meritată, venind în urma unui penalty transformat de Andreas Granqvist în minutul 65, lovitura de la 11 metri fiind acordată după ce centralul partidei a consultat arbitrajul VAR.

De remarcat ar fi că asiaticii au reușit în acest meci contraperformanța de a nu trimite nici măcar un singur șut pe spațiul porții nordicilor.

Janne Anderson a spus că a crezut în permanență în victorie, menționând că a fost foarte important că elevii săi nu și-au pierdut răbdarea.

„Sunt mulţumit de rezultat şi de evoluţie şi sunt mândru de jucătorii mei. Regret doar că n-am putut înscrie mai mult. Berg a ratat câteva ocazii, dar nu sunt îngrijorat de asta, va marca în celelalte meciuri. În primele zece minute, coreenii au ţinut mingea în terenul nostru, dar noi am rezolvat această problemă. Ne-am bazat mult pe fizic, pe centrări în acest careu. Am avut de asemenea ocazii la faze fixe. Am avut răbdare până la penalty. În acest caz, VAR nici măcar n-ar fi trebuit utilizat, penalty-ul a fost atât de clar. E foarte bine că arbitrul a putut folosi VAR, dar penalty-ul a fost atât de clar. A fost un meci foarte fizic, foarte dur. „, a declarat Janne Andersson, selecționerul reprezentativei Suediei după acest meci.

După prima etapă a Grupei F, Mexic și Suedia au câte trei puncte în timp ce Germania și Coreea de Sud nu au niciun punct.