Super finală la Shenzen!

Publicat: 02/11/2019 | 18:22

Finalistele ediției 2019 a Turneului Campioanelor sunt Ashleigh Barty și Elina Svitolina.

În vârstă de 23 de ani și locul 1 WTA, australianca a trecut în semifinale în trei seturi de cehoaica Karolina Pliskova. După c a cedat primul set la limită cu 6-4, Ashleigh Barty și-a adjudecat clar urătoarele două seturi cu 6-2 și 6-3 obținând astfel biletul care să-i permită să se lupte pentru marele premiu pus în joc la Shenzen.

Adversara australiencei în ultimul act al Turneului Campioanelor va fi Elina Svitolina. În vârstă de 25 de ani și locul 8 WTA, ucraineanca a beneficiat, în setul trei din semifinale de abandonul Belindei Bencic, care s-a confruntat cu probleme medicale, elvețianca cedând după 1-1 la seturi, în decisiv la 4-1 pentru Svitolina. De notat ar fi că primul set din această semifinală a fost adjudecat de Bencic cu scorul de 7-5, după care setul doi i-a revenit sportivei din Ucraina cu 6-3.

Reamintim că românca Simona Halep, care a făcut parte din „Grupa Violet” nu a trecut pentru a patra oară consecutiv de faza grupelor, prăăsind turneul cu o victorie, cea obținută în fața canadiencei Bianca Andreescu și două înfrângeri, cu Elina Svitolina, finalista din acest an de la Shenzen și Karolina Pliskova.

Finala Turneului Campioanelor de la Shenzen dintre Ashleigh Barty și Elina Svitoolina va avea loc duminică de la ora 13:30.