Supercupa Europei merge la Londra » Inspirația lui Tuchel a făcut diferența la Belfast!

Publicat: 12/08/2021 | 08:04
Chelsea players celebrate with the trophy after the UEFA Super Cup match at Windsor Park, Belfast. Picture date: Wednesday August 11, 2021.,Image: 626650949, License: Rights-managed, Restrictions: EDITORIAL USE ONLY No use with unauthorised audio, video, data, fixture lists, club/league logos or "live" services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications., Model Release: no, Credit line: Profimedia

Chelsea a câştigat Supercupa Europei după ce a trecut de Villarreal cu scorul de 6-5, la loviturile de departajare, pe „Windsor Park” din Belfast, într-un meci în care rezultatul a fost 1-1 la finalul timpului regulamentar, dar şi după prelungiri.

La penalty-uri Cesar Azpilicueta, Marcos Alonso, Mason Mount, Jorginho, Christian Pulisic şi Antonio Ruediger au transformat pentru deţinătoarea Champions League, iar Gerard Moreno, Pervis Estupinan, Moi Gomez, Daniel Raba şi Juan Foyth au punctat pentru câştigătoarea Europa League. De la Chelsea a ratat Kai Havertz în timp Aissa Mandi şi Raul Albiol au irosit penalty-uri de la Villarreal, ambele fiind apărate de Kepa Arrizabalaga.

Mutarea făcută de Tuchel în finalul prelungirilor, când l-a introdus pe portarul Kepa în locul lui Mendy a dat roade, goalkeeper-ul spaniol apărând penalty-ruile lui Mandi şi Albiol.

Chelsea a început mai bine meciul de pe „Windsor Park”, ratând deschiderea scorului prin Werner (min. 6). Hakim Ziyech (min. 27) a punctat pentru londonezi, marocanul reluând în plasă centrarea lui Havertz, scorul devenind 1-0.

Villarreal a presat în repriza secundă în căutarea egalării, având mai mult iniţiativa, „Submarinul Galben” egalând prin Gerard Moreno în minutul 73, 1-1 fiind scorul la finalul timpului regulamentar.

În prelungiri londonezii au accelerat, însă Pulisic (min.100) şi Mount (min.108) au ratat șansa desprinderii, ajungându-se astfel la executarea loviturilor de departajare.

De remarcat ar fi că precedentele trei ediţii ale Supercupei Europei s-au decis după prelungiri. Totodată echipa care a câştigat Cupa Campionilor Europeni/Champions League s-a impus în Supercupă de 26 de ori în cele 46 de ediţii. Pentru Chelsea aceasta este cea de-a doua Supercupă, după cea din 1998, 1-0 cu Real Madrid, în palmaresul londonezilor figurând și trei finale pierdute în 2012, 2013 şi 2019.