Surpriză de proporții » Arsenal eliminată la Londra de Olympiacos din Europa League » Echipele calificate în optimile EL!

Publicat: 28/02/2020 | 08:57

Surpriză de proporții în 16-imile Europa League. După ce s-a impus în tur pe terenul celor de la Olympiacos Pireu cu scorul de 1-0, Arsenal a fost eliminată din Europa League după ce a cedat cu scorul de 2-1 manșa retur de la Londra.

Lacazette a introdus balonul în plasă însă reușita sa a fost anulată pentru off-side. Imedit după pauză grecii au deschis scorul în startul reprizei secunde, prin Pape Cisse (min.53). Reușita acestuia a nulat victoria din tur a tunarilor, intrându-se astfel în prelungiri. În minutul 113 Aubameyang a dreușit un gol splendid pentru Arsenal și la acest scor londonezii erau în optimile Europa League. Bomba a venit însă în minutul 120  Youssef El-Arabi punctând și calificându-i pe greci în optimile Europa League.

S-a terminat 2-1 pentru Olympiacos Pireu, care merge în optimile Europa League, elenii urmând a-și afla adversara din această fază astăzi la ora 14:00 când va avea loc tragerea la sorți.

În ultimul meci din returul 16-imilor Euripa League, astăzi RB Salzburg se va duela cu Eintracht Frankfurt. Programată ieri, partida a fost amânată pentru astăzi la ora 19:00 din cauza vremii potrivnice.