Surpriză de proporții la Bergamo în epilogul rundei a XX-a din Serie A!

Publicat: 21/01/2020 | 09:07

Surpriză de proporții în epilogul rundei a XX-a din Serie A. Mare favorită pe teren propriu în disputa cu „lanterna” campionatului, formația Atalanta Bergamo a cedat cu scorul de 2-1 în fața celor de la SPAL.

Biletul Zilei » Setați doar pe profit!

Gazdele, care sunt pe tabolul optimilor de finală ale actualei ediții a Champions League au început în forță partida și au deschis scorul după numai 16 minute de joc prin Josip Ilicic, 1-0 fiind și rezultatul cu care cele două echipe au intrat la cabine.

Oaspeții au întors surprinzător rezultatul în al doilea mitan în numai șase minute punctând prin  Andrea Petagna (min.54) şi Mattia Valoti (min. 60). S-a terminat 2-1 pentru SPAL care a produs astfel una dintre cele mai mari surprize ale acestei ediții din Serie A.

În urma acestui eşec, Atalanta a ratat șasa de a egala AS Roma la puncte, rămânând pe poziţia a cincea în Serie A, la trei puncte de Dzeko & co. În schimb, cele trei puncte câștigate la Bergamo cu Atalanta reprezintă o mare gură de oxigen, SPAL urcând pe locul 18 după acest succes cu 15 puncte, apropiindu-se la doar un punct de Lecce, care este prima deasupra liniei retrogradării . Ultima în Serie A a ajuns formația internaționalului român Ionuț Radu, Genoa, cu 14 puncte.

Lider în Serie A după 20 de runde este Juventus cu 51 de puncte, urmată de Inter cu 47 de puncte și Lazio cu 45 de puncte, romanii având însă și un meci mai puțin disputat.