Surpriză de proporții la BRD Bucharest Open: Irina Begu, campioana de anul trecut, eliminată din primul tur!

Publicat: 18/07/2018 | 09:27
Surpriză de proporții la BRD Bucharest Open. Campioana de anul trecut a turenului, Irina Begu, locul 42 WTA şi cap de serie numărul 3, a fost eliminată în turul I al competiţie de modesta Ons Jabeur din Tunisia, locul 123 WTA, cu scorul de 6-2, 6-1!

Compatrioata noastrăă nu s-a regăsit deloc în acest meci și nu a fost în apele ei, fiind extreme de nervoasă încă de la începutul partidei. Begu și-a vărsat nervii pe o rachetă cu care a dat de pământ în setul al doiela la scorul de 5-0 pentru adversara din Tunisia.

Campioana de anul trecut de la BRD Bucharest Open a cedat în cele din urmă confruntarea cu Ons Jabeur în două seturi, scor 6-2, 6-1 la capătul a mai puțin de 60 de minute, „chinul” româncei durând doar 58 de minute.

Eliminarea lui Begu surprinde total având în vedere că românca traversa o formă bună și avea un moral fantastic la turneul BRD Bucharest Open după ce anul trecut reușise să-și adjudece competiția și să elimine printre altele nume grele ale circuitului mondial WTA ca spaniola Carla Suarez Navarro, de care trecea în semifinale cu scorul de 7-5, 7-5 şi de germanca Julia Goerges, pe care o depășea în finală tot în două seturi cu scorul de 6-3, 7-5.

Irina Begu va primi pentru prezenţa pe tabloul principal la simplu un punct WTA şi 1.925 de dolari. Eșecul de la București o va costa însă scump pe compatrioata noastră având în vedere că nu a reușit să-și apere punctele câștigate anul trecut. Ca urmare a acestui eșec lamentabil din primul tur de la BRD Bucharest Open, Irina Begu va ieși din Top 50 WTA.