Surpriză de proporții la Lyon!

Publicat: 27/02/2020 | 14:36

Cu golakeeperul naționalei Ciprian Tătăruşanu pe banca de rezerve, Olympique Lyon, a învins-o surprinzător pe Juventus Torino cu scorul de 1-0 (1-0) pe teren propriu, într-o partidă din optimile de finală ale acestei ediții a Champions League.

Unicul gol al confruntării fost înscris de Lucas Tousart (min.31). Victoria lui Lyon putea să fie mai clară dacă șutul pe care Ekambi l-a trimis cu 10 minute înaintea deschiderii scorului nu ar fi nimerit bara porții italienilor.

Francezii au surprins prin agresivitatea cu care au evoluat reușind o primă repriză  făcut o primă repriză foarte bună, când au reușit să și puncteze decisiv. În al doilea mitan lionezii au lăsat inițiativa italienilor care nu au reușit însă să se apropie periculos de buturile porții apărate de Anthony Lopes, CR7 & co reușind să expedieze doar o singură datăă balonul pe spațiul porții.

S-a terminat 1-0 iar Juventus va trebui săă se întrebuințeze serios în returul de pe 17 martie de la Torino pentru a întoarce soarta calificării.