Surpriză la Roland Garros! Finalistul de anul recut, out din primul tur!

Publicat: 29/05/2018 | 08:00
Stan Wawrinka, finalist anul trecut al turneului de Mare Şlem de la Roland Garros, a fost eliminat încă din primul tur al întrecerii de pe zgura pariziană, înclinându-se în faţa spaniolului Guillermo Garcia-Lopez, locul 67 mondial, în cinci seturi, 6-2, 3-6, 4-6, 7-6 (7/5), 6-3.

Câştigător la Roland Garros în 2015, Wawrinka a fost operat de două ori la genunchiul stâng în luna august. Fost locul trei mondial, acum locul 30 ATP, elveţianul nu reuşeşte să revină la cel mai bun nivel al său. În acest sezon, el are un bilanţ de patru victorii şi şase înfrângeri.

Tot în primul tur, dar la feminin, letona Anastasija Sevastova, favorită 20, a fost învinsă de columbianca Maria Duque-Marino, scor 4-6, 6-1, 6-3, venită din calificări.

Primele două zile de concurs au adus destule surprize în capitala Franţei. Mai multe în competiţia feminină, acolo unde sfertul Jelenei Ostapenko, învingătoarea de anul trecut, a fost „văduvit” de mai multe sportive cu nume. Astfel, după ce letona a fost eliminată din competiţie, Johanna Konta şi Venus Williams au fost şi ele trimise acasă. Lor li s-a adăugat Victoria Azarenka, care nu a fost cap de serie, dar are un background impresionant.

În aceste condiţii, una dintre Kateryna Kozlova, Katerina Siniakova, Ekaterina Makarova, Barbora Strycova, Yulia Putintseva, Jennifer Brady, Petra Martic sau Wang Qiang va ajunge în sfertuile de finală. Cea mai cunoscută e Barbora Strycova, cap de serie numărul 26, dar care la 32 de ani cu greu mai sperie pe cineva. Vestea e una excelentă pentru Svitolina care dacă va ajunge în ultimele opt, va întâlni o sportivă din această parte de tablou.