Surprize de proporții în Champions League »» Bayern Munchen, Manchester United și Real Madrid, pași falși în etapa a II-a din grupe!

Publicat: 03/10/2018 | 07:50
Real Madrid continuă criza de rezultate. „Galacticii„ au bifat al treilea meci consecutive fără gol marcat cedând neașteptat la limită duelul de la Moscova din Grupa G a Champions League.

Rușii au deschis scorul în minutul 2, prin Vlasic. În ciuda ocaziilor monumentale pe care le-au avut, cele mai  mari fiind barele lui Casemiro şi Benzema, ibericii nu au reușit să revină pe tabelă până la pauză, iar scorul primului mitan a fost 1-0.

În cel de-al doilea meci al grupei G din această etapă, Edin Dzeko a fost eroul Romei în meciul cu Viktoria Plzen, bosniacul trecându-și în cont un hat-trick în victoria cu 5-0. Dzeko a punctat în minutele 3, 40 și 90+2,  celelate două goluri fiind marcate de Under (min.64) și Justin Kluivert (min. 73).

În Grupa E, favorită în disputa cu Ajax în derby-ul grupei E, Bayern Munchen nu a reușit decât o remiză, 1-1 pe teren propriu. Hummels a deschis scorul în minutul 4 dar olandezii au revenit prin reuşita lui Mazraoui (min.22). În cel de-al doile ameci al grupei, Benfica s-a impus spectaculos la Atena în fața celor de la AEK.

În grupa F, Lyon nu a reușit decât un 2-2 în propriul fief cu Șahtior.  Ucrainienii au condus cu 2-0 prin dubla semnată de Junior Morais (min. 44, 55) dar francezii au reușit să evite înfrângerea grație golurilor marcate de Dembele (min.70) și Dubois (min.72).

În cel de-al doilea meci al grupei, echipa lui Pep Guariola a reușit să evite o nouă rușine în Champions League. Manchester City a fost nevoită să se întrebuințeze serios pentru cele trei puncte puse în joc pe terenul lui Hoffenheim. Nemți au deschis scorul în minutul 1 prin  Belfodil însă City a întors scorul prin golurile marcate de S. Aguero (min.8) și D. Silva (min.87).

În Grupa H, Paulo Dybala a câștigat de unul singur duelul cu Young Boys pentru Juventus. Argentinianul a semnat hattrick-ul în minutele 5, 33 și 69, elvețienii terminând duelul de pe terenul campioanei Italiei cu un om mai puțin după ce Camara a fost eliminate în minutul 78 pentru cumul de cartonașe.

În cel de-al doilea meci al grupei, pe „Old Traford”, Manchester United nu a reușit decât o remiză albă cu Valencia.