Surprize de proporţii în Spania!

Publicat: 21/01/2018 | 09:00

„Liliecii” au început jocul în forţă şi după numai 5 minute de joc au deschis scorul prin Mina. Gazdele nu au acuzat însă şocul şi au reuşit să egaleze peste 15 minute prin Viera, 1-1 fiind şi scorul cu care cele două echipe au intrat la cabine.

Soarta jocului a fost decisă în minutul 52 când centralul Munera Monteroa acordat penalty pentru Las Palmas eliminându-l totodată de pe teren pe jucătorul oaspeţilor Gabriel pentru comportament nesportiv. Lovutira de la 11 metri a fost executată cu precizie de Calleri, gazdele reuşind până la final să păstreze avantajul minim luat pe tabela de marcaj. Valencia avea să termine partida în nouă jucători după ce şi Vezo a fost trimis mai devreme la cabine, acesta find eliminat pentru un cot aplicat unui adversar în minutul 87. De remarcat este că în acest meci cei de la Valencia au încasat pe lângă cele două cartonaşe roşii, alte nouă galbene în timp ce gazdele au încasat doar două galbene. În ciuda înfrângerii, Valencia a rămas pe locul 3 cu 40 de puncte.

Surprinzător a fost şi rezultatul de pe „Wanda Metropolitano” dintre Atletico Madrid şi Girona, scor 1-1. După eşecul din Cupă, 2-1 cu Sevilla, elevii lui Diego Simeone nu au reuşit să-şi revină. Deşi au condus cu 1-0 prin reuşita lui Griezmann (min. 34), fotbaliştii lui Simeone s-au văzut egalaţi pe tabelă de reuşita lui Portu (min. 73), partida terminându-se cu scorul de 1-1.

În urma rezultatului, Atletico a rămas pe locul 2 cu 43 de puncte.