Surprize peste surprize la Madrid!

Publicat: 07/05/2018 | 09:06
Turneul WTA de la Madrid dotat cu premii totale de 6.685.828 euro a adus numeroase surprize încă din primul tur. Americancele Venus Williams, locul 8 WTA şi cap de serie 8, şi Coco Vandeweghe, locul 13 WTA şi cap de serie 12, au fost eliminate, la debutul la competiția pattronată de Ion Țiriac.

Venus Williams a fost învinsă, cu scorul de 3-6, 6-2, 6-3, de Anett Kontaveit din Estonia, locul 29 WTA, într-o oră şi 54 de minute. Americanca era pe partea de tablou a Simonei Halep, locul I WTA, pe care o putea întâlni în semifinale.

Coco Vandeweghe, care a eliminat-o pe Simona Halep în sferturi la Stuttgart, a pierdut, cu scorul de 5-7, 0-6, meciul disputat în prima manşă cu jucătoarea franceză Kristina Mladenovic, locul 22 WTA. Partida a durat o oră şi 27 de minute.

Vandeweghe era pe partea de tablou a favoritei doi, daneza Caroline Wozniacki, care, a dispus în două seturi, 6-3, 6-1, de australianca Daria Gavrilova.

În schimb, la Madrid trei din cele patru românce aflate pe tabloul principal au reușit să treacă de primul tur.

Simona Halep a trecut cu 6-1, 6-0 de Ekaterina Makarova, Sorana Cîrstea cu scorul de 6-4, 2-6, 6-4 de cehoaica Katerina Siniakova, iar Irina Begu a învins-o pe letona Jelena Ostapenko, a cincea favorită, cu 6-3, 6-3.

Singura jucătoare din România care nu a reușit să treacă de primul tur a fost Mihaela Buzărnescu care a pierdut cu scorul de 6-4, 6-1 de rusoaica Maria Sharapova.

Prin această înfrângere, Mihaela Buzărnescu a ratat șansa de a se confrunta cu irina Begu în turul al doilea al turneului WTA de la Madrid, turneu patronat de Ion Țiriac.