Surprize peste surprize la Mondialul de handbal masculin!

Publicat: 14/01/2019 | 11:37
Campionatul Mondial de handbal masculin, care are loc în această perioadă și care este găzduit de Danemarca şi Germania, a început cu o serie de surprize.

Prima dintre acestea a constituit-o înfrângerea putenicei multinaționale a Qatarului. Deși are în componență mulţi jucători de top naturalizaţi, Qatarul  a fost învinsă cu 23-24 de formaţia Angolei în meicul care a deschis grupa D. În aceeaşi grupă a mai apărut o surpriză, Ungaria terminâdn nedecis, 25-25 duelul cu Argentina.

Mare favorită în duelul cu Brazilia, Franța deținătoarea trofeului, s-a chinuit în fața sud-americanilo. Campionii mondiali en-titre au fost conduşi 20 de minute de Brazilia, abia în minutul 22, după un gol reuşit de Guigou, reuşind să treacă pentru prima dată la conducere. Lucrurile păreau că intră în normal după ce Franţa s-a desprins la 19-13 în minutul 35, dar Didier Dinart a început să schimbe echipa, iar Brazilia a profitat din plin. Sud-americanii au reuşit să recupereze gol cu gol din diferenţă, în timp ce Franţa a arătat semne de slăbiciune în atac. În minutul 48, Toledo a restabilit egalitatea la 20-20, iar europenii au trăit finalul extrem de periculos, impunându-se în cele din urmă cu 24-22

Meciul turneului final de până acum a fost Croaţia – Islanda (31-27), duel care a coontat pentru grupa B, și s-a desfășurat la München.