„Taurii”, încep tare 2021 și pun presiune pe Bayern Munchen!

Publicat: 03/01/2021 | 10:21

RB Leipzig a urcat pe primul loc în clasament, după ce a câştigat cu 1-0 (0-0), duelul susținut în deplasate cu VfB Stuttgart, confruntarea contând pentru runda a 14-a din Bundesliga. Victoria „taurilor” a fost obținută în minutul 67 după o reușită care i-a aparținut lui Dani Olmo. De notat ar fi că RB Leipzig a ratat un penalty în minutul 22 prin Emil Forsberg.

Cu acest succes, RB Leipzig a urcat pe primul loc în clasament cu 31 de puncte, devansând cu un punct Bayern Munchen, care astăzi va primi pe teren propriu vizita formației Mainz, la care va debuta pe bancă danezul Bo Svensson.

Într-un alt meci disputat ieri, Schalke a cedat la scor de neprezentare în fața formației Hertha la Berlin. În urma acestui eșec, „minerii” au ajuns la 30 de meciuri consecutive fără victorie în campionat şi se află la un singur eşec de recordul negativ „all-time” al Bundesligii.