Tecău şi Rojer şi-au aflat adversarii la Turneul Campionilor! Componenţa grupelor la dublu şi la simplu!

Publicat: 09/11/2017 | 07:00

În cealaltă grupă, denumită Woodbridge/Woodforde, se află perechile Łukasz Kubot (Polonia)/Marcelo Melo (Brazilia/cap de serie unu), Jamie Murray (Marea Britanie)/Bruno Soares (Brazilia/ cap de serie patru), Bob Bryan/Mike Bryan (SUA/cap de serie cinci), Ivan Dodig (Croaţia)/Marcel Granollers (Spania/cap de serie şapte).

Kubot şi Melo au reuşit să câştige cele mai multe titluri importante anul acesta, Wimbledon şi trei ATP World Tour Masters 1.000 (Miami, Madrid şi Paris). Kontinen şi Peers au în palmares titlul la Australian Open.

Tecău şi Rojer au cucerit anul acesta titlul la US Open, dar au şi trofee la Dubai, Geneva şi Winston-Salem.

Australienii Todd Woodbridge şi Mark Woodforde au câştigat Turneul Campionilor în 1992 şi 1996, în timp ce olandezii Jacco Eltingh şi Paul Haarhuis au obţinut trofeul în 1993 şi 1998. Anul trecut, titlul a fost obţinut de Henri Kontinen şi John Peers.

Altfel, tenismanul spaniol Rafael Nadal, liderul mondial, a fost repartizat în Grupa A a Turneului Campionilor, alături de austriacul Dominic Thiem, bulgarul Grigor Dimitrov şi belgianul David Goffin, conform tragerii la sorţi care a avut loc miercuri în capitala britanică.

În Grupa B, elveţianul Roger Federer, al doilea jucător al lumii, îi va avea ca adversari pe germanul Alexander Zverev, croatul Marin Čilić şi americanul Jack Sock.

Competiţia de final de sezon din circuitul ATP, care reuneşte la startul său cei mai buni tenismeni ai momentului, va avea loc între 19 şi 19 noiembrie la O2 Arena din Londra, fiind dotată cu premii totale de opt milioane dolari.