Turneul de tenis de la Iași continuă » AICI, programul zilei + rezultatele înregistrate de sportivii români!

Publicat: 17/09/2020 | 07:56
tenis zgura

Turneul Challenger Concord Iași Open continuă! Din nefericire, fără nici un sportiv din România rămas în competiția probei de simplu.

Jianu, Copil și Crețu, eliminați

Marius Copil, unul dintre favoriții turneului, a fost eliminat încă din turul inaugural. Acesta a fost depășit de chillianul Marcelo Tomas Barrios Vera, la finele unui duel întins pe 3 seturi. În ciuda faptului că arădeanul a câștigat setul inaugural, scot 7-5, Marius nu a mai câștigat decât 3 game-uri în ultimele 2 seturi, 3-6, 0-6.

Următorul jucător din România ce a fost învins la Concord Open este ieșeanul Cezar Crețu. Spre deosebire de Copil, Crețu a cedat în turul secund. Aflat pe poziția 1105 în ierarhia mondială, acesta a fost depășit de Jaume Munar, ocupantul locului 108, cu scorul de 1-6, 4-6. Chiar și așa, Cezar va urca peste 200 locuri în ierarhia mondială în urma victoriei obținute în primul tur împotriva japonezului Moriya.

În final, ultimul român ce a părăsit competiția de simplu a fost Filip Cristian Jianu, cea mai mare speranța a tenisului nostru. Acesta a cedat în turul doi meciul cu brazilianul Joao Menezes, scor 6-7, 2-6, după ce, în prealabil, Jianu îl învinsese în primul tur pe mult mai cunoscutul Teimauraz Gabashvili, scor 6-4, 4-6, 6-2.