Punct final în turneul de tenis de la Iași » Vezi cine s-a impus în „Capitala Moldovei”!

Publicat: 21/09/2020 | 08:13
tenis zgura

Cel mai important turneu de tenis din România, „Concord Iași Open” a ajuns la final! Competiția ce face parte din categoria ATP Challenger 100 a aflat numele primului ei câștigător.

Finala ediției inaugurale “Conord Iași Open”

Ibericul Carlos Taberner, favoritul cu numărul 5 al turneului, l-a întâlnit pe francezul Mathias Bourgue în ultimul act. Sportivul din Spania s-a impus în minim de seturi, scor 6-4, 7-6. În ciuda faptului că cele două seturi au fost cel puțin echilibrate prin prisma scorului, realitatea din teren a fost diferită. Taberner a condus duelul de la un capăt la celălalt, problema învingătorului neputându-se realmente niciodată pe parcursul finalei.

Declaratia lui Carlos Taberner după triumful de la Iași: ”Mulțumiri tuturor celor care au făcut posibil acest turneu. Organizarea a fost incredibilă. Mulțumesc oficialilor acestui turneu, superviser-ului, copiilor de mingi, arbitrilor, tuturor celor care au lucrat pentru acest turneu. Ați făcut o treabă minunată. Felicitări!”.

Finala probei de dublu

În ceea ce privește proba de dublu de la Iași, perechea câștigătoare din „capitala Moldovei” este una 100% braziliană! Rafael Matos și Joao Menezes i-au învins pe favoriții 3 ai competției, Treat Huyes (Insulele Filipine) și Nathaniel Lammons (Statele Unite ale Americii) cu 6-2, 6-2, la finele unei dispute pe care sud-americanii au dominat-o de la un capăt la celălalt. În urma victoriei, Matos și Menezes și-au adjudecat primul trofeu obținut ca echipă.