„Three Lions”, favoriți la câștigarea EURO 2020!

Publicat: 05/07/2021 | 12:10
Harry Kane of England is challenged by Mats Hummels of Germany. England v Germany, UEFA European Championship 2020, Round of 16, International Football, Wembley Stadium, London, UK - 29 June 2021,Image: 618577773, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia

Reprezentativa Angliei este văzută de specialiști drept principala favorită la câștigarea EURO 2020.

Selecționata lui Gareth Southgate este singura echipă de la acest turneu final fără gol primit, ajungând în urma parcursului de la EURO 2020 la zece meciuri fără eșec în acest an (n.r. 9 victorii și o remiză) și doar un singur gol primit în 2021.

După cum bine știți, englezii și-au croit drum spre semifinale eliminând în sferturi Ucraina, scor 4-0, iar în optimi Germania, scor 2-0. Anterior, reprezentativa „Three Lions” a bifat în faza grupelor două victorii la „indigo” cu 1-0 cu Croația și Cehia și o remiză albă cu Scoția. Este pentru a treia oară în istorie când seelcționata Albionului ajung în această fază la un turneu final de Campionat European după edițiile din 1968 și 996.

A doua în preferințele bookmakerilor la câștigarea EURO 2020 este Italia. Reprezentaiva pregătită de Roberto Mancini a trecut în sferturi de Belgia, scor 2-1, același rezultat înregistrându-l în optimi cu Austria, meci care a avut însă nevoie de prelungiri având în vedere că la finele timpului regulamentar tabela arăta 0-0. În faza grupelor, „Squadra Azzurra” a învins cu același scor, 3-0, selecționatele Turciei și Elveției și cu 1-0 reprezentativa Țării Galilor.

Semifinalele acestei ediții a Campionatului European, sunt programate pe 6 iulie (Italia – Spania) și 7 iulie (Anglia – Danemarca), ambele confruntări urmând a se disputa de la ora 22:00 pe „Wembley”, stadion care va găzdui și marea finală de pe 11 iulie.