Thriller în Copou » Moldovenii lui Rednic iar au călcat „strâmb!”

Publicat: 01/07/2020 | 09:39

Poli Iași nu a reușit să dea greutate punctelor câștigate în weekend la Ploiești pe „Ilie Oană” Cu Chindia Târgoviște. Cu toate că au condus în două rânduri în „Copou” FC Hermannstadt în meciul care a decshis intermediara din play-out, elevii lui Mircea Rednic au cedat duelul cu scorul de 3-2, succesul sibienilor fiind facilitat şi de arbitraj, Radu Petrescu deavantajând în câteva faze importante gruparea moldavă.

Luckassen a deschis scorul pentru ieșeni în minutul 7, însă bucuria moldovenilor nu a durat decât patru minute, Vodă restabilind egalitatea. Luckassen a dus scorul la 2-1 în minutul 41, stabilind și scorul cu caee cele două echipe au intrat la cabine. Cu toate că a avut avantaj la pauză, trupa lui Rednic nu a știut să gestioneze avantajul. Astfel, în minutul 56 oaspeţii au egalat iarăşi, din penalty, prin Romario, e drept, după o nouă eroare pro-Sibiu a centralului, care nu a sancţionat un fault înainte de henţul lui Cabral din careu, scorul devenind 2-2. Replica moldovenilor a venit însă imediat prin Klimavicius (min.58,65) fără rezultat însă pe tabela de marcaj. Contrar cursului jocului, în minutul 76 Debeljuh a punctat iarăşi pentru ardeleni, ducând scorul la 3-2, acesta fiind și scorul final al confruntării.

În urma acestui rezultat, FC Hermannstadt a urcat pe locul 5 cu 21 de puncte, trecând peste Poli Iași care a coborât pe locul 6, loc de baraj, cu 18 puncte.