Tiberiu Ușeriu realizează tripla la Ultramaratonul 6633 Arctic Ultra!

Publicat: 17/03/2018 | 07:45

Tiberiu Uşeriu, în vârstă de 44 de ani, a reuşit să câştige pentru a treia oară consecutiv din tot atâtea participări, ultramaratonul 6633 Arctic Ultra, considerat printre cele mai dificile din lume, având în vedere că se desfăşoară în zona Cercului Polar.

Cursa a debutat în data de 8 martie, iar compatriotul nostru a reuşit să o încheie după şapte zile şi aproximativ cinci ore. Ca de fiecare dată, Tiberiu Uşeriu a trecut linia de start ţinând în mâini steagul României, care avea de data aceasta pe el şi însemnele Centenarului Marii Uniri. Mai mult, organizatorii l-au întâmpinat pe Tibi în acordurile Imnului Naţional al României şi l-au îmbrăţişat şi felicitat.

Ediţia din acest an a ultramaratonului a fost una aniversară, cea de-a zecea, astfel că organizatorii au decis să schimbe traseul şi să îl lungească cu 30 de mile (aproximativ 50 de kilometri). Din totalul de 617 kilometri, aproximativ 280 au fost parcurşi pe Ice Road, un fluviu îngheţat. Chiar dacă temperaturile au fost mai ridicate faţă de anii trecuţi, vântul şi ninsoarea le-au pus adesea probleme concurenţilor.

La startul cursei au fost înscrişi 23 de concurenţi care intenţionau să parcurgă întregul traseu, însă 16 dintre ei au abandonat pe parcurs.

Tibi Uşeriu s-a impus ca lider al cursei încă din prima zi, astfel că la linia de sosire avea un avans de peste 80 de kilometri faţă de următorul clasat, irlandezul Paul Deasy. Tibi Uşeriu a terminat cursa în mai puţin de 173 de ore.

Tiberiu Uşeriu a devenit singurul din lume cu trei titluri la activ, după ce a fost primul şi la ediţiile din 2016 şi 2017. În 2016, Uşeriu a câştigat Maratonul 6633 Arctic Ultra în 173 de ore şi 40 de minute şi a avut de înfruntat temperaturi chiar şi de -62°C.