Tibi Uşeriu a câştigat pentru a treia oară consecutiv Maratonul Arctic Ultra 6633, cea mai grea cursă din lume

Publicat: 16/03/2018 | 08:52

Tibi Ușeriu a câştigat, joi (15 martie) cursa de plus 350 de mile a Maratonului Arctic Ultra 6633, el atingând ultimul punct de control, Tuktoyaktuk, la scurt timp după ora locală 16.00. Este singurul român care a reuşit să termine cursa de 618 de kilometri. Maratonul s-a desfășurat în condiții extreme la Cercul Polar.

Bistrițeanul Tibi Ușeriu a câștigat cel mai greu maraton de pe planetă, după o cursă de șapte zile, desfășurată dincolo de Cercul Polar, în Canada. Ultramaratonistul a parcurs pe jos cei 618 de kilometri, în condiții extreme. El a înfruntat temperaturi de până la minus 38 de grade Celsius. Vântul a suflat la rafală cu aproape 100 de kilometri pe oră. După ce a trecut linia de finish, Tibi Ușeriu a fluturat mândru steagul României.

Mesajul emoționant postat de Tibi Ușeriu după ce a câștigat maratonul

„Nu contează că unele lucruri se repetă. Ele nu sunt niciodată la fel. Vă mulțumesc pentru susținere!”, a scris Tiberiu Ușeriu, pe Facebook. Anul acesta cursa a fost și mai brutală. Traseul a avut de 617 kilometri iar distanţa pe care concurenţii au fost nevoiţi să o parcurgă pe Ice Road, un fluviu înghețat, a fost de 280 kilometri.

Ceilalţi trei români care participat, Polgar Levente, prima persoană cu dizabilităţi din lume care a fost acceptată, Florentina Iofcea şi Avram Iancu au abandonat în primele două zile ale cursei, al cărei start a fost dat în 8 martie. Ediţia din 2018 a Maratonului 6633 Arctic Ultra este cea de-a zecea. Itinerariul a inclus atingerea Cercului Polar în primele 23 de mile. În total sunt parcurse 384 de mile până la linia de sosire.