Tibi Ușeriu a reușit încă o cursă extremă în Himalaya!

Publicat: 30/05/2018 | 08:17

Tibi Uşeriu, românul care a câştigat de 3 ori consecutiv Ultramaratonul de la Polul Nord, a reuşit să ducă la bun sfârşit încă o cursă extremă: Ultramaratonul Everestului, în munţii Himalaya. În 14 ore, reușit să străbată cei 60 de kilometri, la mare altitudine, şi să ocupe locul al 12-lea în competiţie.

Nu a trecut printre primii la linia de sosire, dar este remarcabil chiar faptul că a reuşit să încheie acest concurs. Sportivul a luat startul alături de alţi 21 de concurenţi. Obişnuit cu distanţele lungi de peste 600 de km, Tibi a reuşit să parcurgă cei 60 de km în 14 ore şi 1 minut şi a terminat pe locul al 12-lea. Nepalezul care a câştigat câştigat a încheiat traseul în mai puţin de 7 ore.

„Cred că orice alergător îşi doreşte să facă o cursă la peste 5000 de metri. Eu am ales Ultramaratonul Everestului. Pe la 5.300 e altă lume, vai de capul meu. Avalanşe sunt din 20 în 20 de minute, sunt avalanşe mici şi avalanşe mari. Eşti în reluare, eu am impresia că alerg, dar ard tot, efectiv nu ai aer, nu ai aer pentru nimic, e foarte foarte greu. Traseul în sine nu poţi să îl compari cu nimic.”, a declarat Tibi Ușeriu, citat de știrileprotv.ro.