Ținută în șah de Sepsi la Mogoșoaia, FCSB termină anul pe primul loc în Liga 1!

Publicat: 22/12/2020 | 07:37

FCSB nu a reușit decât o remiză, scor 1-1 (1-1) la Mogoșoaia cu Sepsi OSK Sf. Gheorghe, partida contând pentru ultima etapă a turului acestui sezon regular. Pentru bucureșteni a punctat Cristea în minutul 30, Fofana restabilind egalitatea în minutul 37, duelul închiendu-se nedecis cu scorul de 1-1.

Punctul obținut le-a fost suficient „roș-albaștrilor” să-și securizeze primul loc în clasament la finalul acestui an, indiferent de rezultatul care se va consenna astăzi în „Gruia” în derby-ul CFR Cluj – Universitatea Craiova.

„A fost un meci foarte disputat. Ne așteptam la acest lucru. După părerea mea, am început meciul ezitant. A fost un rezultat echitabil. Terenul nu cred că ne-a avatantajat în această seară, dar asta a fost. E un punct care ne avantajează în clasament. Terminăm pe primul loc. Am vorbit cu ei despre golul primit. A fost un moment de neatenție. E bine că am răspuns, mi-a plăcut. Nu pot decât să mă declar mulțumit. S-a văzut și acum și la Cluj. Sunt echipe cu experiență, știu cum să rupă jocul. Trebuie să facem o analiză destul de bună și vom vedea ce e de făcut în continuare. Poate că mai multă atenție din partea noastră, poate aveam mai multe puncte. Cred că e ok și așa. Dacă ne uităm atent, e o luptă acerbă la primul loc. E un campiobnat echilibrat. Era loc și de mai bine, dar momentan sunt satisfăcut de parcursul nostru. Marcăm atâtea goluri, înseamnă că suntem pe drumul cel bun”, a declarat Toni Petrea, antrenorul principal al „roș-albaștrilor”, la finalul meciului.

FCSB încheie turul pe primul loc cu 34 de puncte iar Sepsi pe locul 4 cu 27 de puncte.