Toni Petrea a revenit cu victorie la FCSB: „„A fost greu, foarte greu!”

Publicat: 22/11/2021 | 07:09

FCSB a trecut cu 3-1 (0-1) de FC Botoşani, pe „Național Arena” într-un meci contând pentru runda a 16-a a Ligii 1.

Moldovenii au deschis scorul prin Christopher Braun (min. 25), după care au irosit numeroase şanse de a tranşa disputa în favoarea lor. Și cum în fotbal, o lege nescrisă spune că ocaziile se răzbună, FCSB a revenit în ultimul sfert de oră şi întors rezultatul.

Valentin Gheorghe a egalat cu un şut din marginea careului (min.77), după care Ianis Stoica (min.86) i-a adus pe „roș-albaștri” în avantaj, finalizând din cinci metri o centrare trimisă de  Constantin Budescu. La ultima fază a meciului Florin Tănase a închis tabela, învingându-l pe Pap după ce a ridiculizat defensiva botoșăneană.

„A fost greu, foarte greu. O primă repriză în care am pus presiune, am încercat să facem pressing avansat. Am reușit în mare parte, dar n-am avut situații clare și am primit gol la singura lor ocazie. Golul lor ne-a amețit! La pauză le-am explicat ce vreau și mă bucur că în repriza a doua am pus probleme, am reușit să revenim și să câștigăm într-un final incendiar”, a declarat Toni Petrea, antrenorul principal al FCSB după meci.

În urma acestui rezultat, FCSB a rămas pe locul 2, cu 34 de puncte, la opt lungimi de liderul CFR Cluj. De partea cealaltă, FC Botoșani a pierdut o poziție în clasament, fiind pe locul 5 cu 27 de puncte, molodvenii fiind devansați la golaveraj de Rapid.