Tottenham și Arsenal, spectacol la început de an în Premier League!

Publicat: 03/01/2021 | 09:34

Tottenham și Arsenal au făcut spectacol la debutul acestui an. Echipa lui Jose Mourinhoo s-a impus la scor de neprezentare, 3-0, pe teren propriu în fața celor de la Leeds.

Londonezii au deschis scorul în urma unei penalty transformat de căpitanul Harry Kane, iar apoi şi-au dublat avantajul în finalul reprizei secunde prin sud-coreeanul Heung-min Son, care a marcat cu această ocazie al 100-lea său gol în tricoul lui Tottenham. Cea de-a treia reuşită a gazdelor l-a avut ca autor pe belgianul Toby Alderweireld la șase minute de la reluarea jocului.

La rândul lor, „tunarii” au reuşit a treia victorie consecutivă în Premier League, 4-0 pe terenul lui West Bromwich Albion. Victoria lui Arsenal a fost bifată grație reușotelor lui Kieran Tierney (min.23), Bukayo Saka (min.28) şi Alexandre Lacazette (min. 61, 64).

Lider în Premier League este Liverpool, „cormoranii” fiind la egalitate de puncte cu Manchester United, diavolii acumulând la rândul lor 33 de puncte după victoria bifată pe teren propriu cu Aston Villa. Trupa lui Klopp va închide această primă rundă din 2021 cu un meci în deplasare cu Southmapton.