Trei puncte de aur pentru câini!

Publicat: 26/11/2017 | 07:00

Câinii aveau să deschidă scorul la următoarea fază de atac prin Steliano Filip. Ieşenii au avut şansa egalării la o eroare a lui Penedo, însă Frăsinescu a reluat slab spre poartă mingea scăpată de goalkeeperul dinamovist.

Egalarea a venit în minutul 41 Platini deviind în plasa porţii lui Penedo după şutul trimis spre poartă de Jo, acesta fiind şi rezultatul după primele 45 de minute de joc.

În debutul celui de-al doilea mitan moldovenii au rămas în inferioritate numerică Cioinac fiind eliminat pentru injurii aduse centralului Sebastian Colţescu, după ce acesta acordase penalty pentru Dinamo la pătrunderea lui Salomao, ele ul lui Vasile Miriuţă fiind agăţat în careu de Tiago.

Paul Anton a transformat lovitura de la 11 metri readucându-i pe alb-roşii în avantaj. 2-1 avea să fie şi rezultatul final al confurntării, unul pe care ieşenii l-au terminat cu doi oameni mai puţin pe teren după ce Frăsinescu a văzut în prelungiri al doilea cartonaş galben şi implicit pe cel roşu.

În urma victoriei, câinii s-au apropiat la un punct de Astra Giurgiu, formaţie care în această seară va primi pe teren propriu vizita formaţiei FCSB.

Iată echipele în Dinamo- CSM Poli Iaşi, scor 2-1

Dinamo: Penedo- Romera, Nedelcearu, Katsikas, M. Oliva (min. 61 Nica)- P. Anton, St. Filip- S. Hanca (min. 88 Corbu), Rivaldinho (min. 73 Şerban), Salomao- Nemec.

Antrenor: Vasile Miriuţă

CSM Poli Iaşi: Koselev- Tiago (min. 57 Ştefănescu), Ov. Mihalache, Frăsinescu, Sin- Qaka, Cioinac- Jo Santos, Platini (min. 80 Danale), Panţîru- A. Cristea (min. 64 Cisse).

Antrenor: Flavius Stoican.