Tricolorele luptă pentru calificarea în sferturi la Mondialul de handbal din Germania!

Publicat: 11/12/2017 | 10:00

România nu ar trebui să întâmpine probleme în câştigarea partidei cu Cehia, o echipă mult mai slab cotată, singurele victorii obţinute de echipa cehă au fost împotriva celor mai slabe naţionale din grupă cu Polonia şi  Argentina, cele două părăsind dealtfel competiţia.

Reprezentativa ţării noastre a mers fără greşeală în grupă, obţinând victorii în primele patru partide, o performanţă pe care nu o mai realizase din 2009 de la Campionatul Mondial disputat în China.

În  ultimul meci din grupă, tricolorele şi-au asmat înfrângerea cu Franţa scor 26-17, partida fiind fără nicio miză pentru România.

Optimile sunt programate în 10 şi 11 decembrie, sferturile în 12 şi 13 decembrie, ambele faze la Leipzig şi Magdeburg, iar semifinalele vor avea loc în 15 decembrie, în timp ce finalele pentru medalii două zile mai târziu, la Hamburg.

România a cucerit medaliile de bronz la Mondialul din 2015, cu suedezul Tomas Ryde pe banca tehnică, iar la Europeanul din 2016 s-a clasat pe 5.