„Tricolorii” lui Mirel Rădoi au pus gând rău sud-coreenilor » Victoria califică România în sferturi la Tokyo!

Publicat: 25/07/2021 | 10:08

Astăzi, de la ora 14:00, va avea loc România U23 – Coreea de Sud U23, partida disputându-se în etapa a doua Grupa B de la turneul de fotbal al Jocurilor Olimpice de la Tokyo.

„Tricolorii” au revenit cu o victorie la Olimpiadă după o absență de 57 de ani, impunându-se în primul meci din grupă în fața reprezentativei similare a statului Honduras, cu scorul de 1-0. Selecționata lui Mirel Rădoi a câștigat cu mult noroc duelul, grație autogolului semnat de Oliva în finalul primului mitan, acesta deviind în propria poartă după un corner executat perfect de Ciobanu.

De partea cealaltă, medaliați cu bronz la Londra în 2012, sud-coreenii au pierdut la debutul Jocurilor Olimpice de la Tokyo cu Noua Zeelandă, scor 1-0, diferența fiind făcută de reușita din minutul 70 al atacantului lui Burnely, Chris Wood.

Miza celor trei puncte puse în joc astăzi la Kashima este uriașă. Cu o victorie „tricolorii” sunt calificați în sferturile de finală, fază în care acced primele două clasate din fiecare grupă. Și remiza ar fi un rezultat pozitiv pentru elevii lui Mirel Rădoi, care i-ar menține astfel la distanță de trei lungimi pe sud-coreeni. În schimb, o victorie a asiaticilor ar relansa lupta la calificare și ar amâna deznodământul în această grupă pentru ultima rundă, în care sunt programate partidele România U23 – Noua Zeelandă U23 și Honduras U23 – Coreea de Sud U23.

Partida România U23- Coreea de Sud U23, va începe la ora 14:00 și va fi transmisă în direct de TVR și Eurosport.

Echipe probabile România U23 – Coreea de Sud U23:
România U23: Aioani- Ghiță, Marin, Pașcanu- Rațiu, Ciobanu, Dulca, Fl. Ștefan- Dobre, Ganea, V. Gheorghe
Coreea de Sud U23: Bum-keun- Sang-min, Jae-woo, Ji-soo, Yoon-sung- Kang-in, Dong-hun, Du-jae, Jin-kyu- Chang-hoon, Dong-jun