Tricolorii mici s-au făcut mari!

Publicat: 02/09/2017 | 11:00

Partida de pe stadionul “FF BH Football Training Centre” a început cum nu se poate mai prost pentru elevii lui Daniel Isăilă, gazdele reuşind să deschidă scorul prin autogolul lui Dragoş Nedelcu (min. 23), care a trimis în propria poartă centrarea lui Demirovic.

Ianis Hagi & co nu au resimţit şocul şi au restabilit egalitatea prin George Puşcaş (min. 32), „italianul” reluând simplu în plasă mingea respinsă de portarul Karacic, la şutul lui Costache, reuşita sa stabilind şi scorul cu care cele două echipe aveau să intre la cabine.

La nouă minute de la reluarea jocului, în minutul 54, fostul jucător al campioanei Viitorul, Florinel Coman a adus pentru prima oară formaţia României în avantaj, punctând dinr-o lovitură liberă de la 25 de metri. Scorul final al confruntării a fost stabilit în al cincilea minut al prelungirilor, febleţea lui Gigi Becali, Dennis Man finalizând un contraatac de toată frumuseţea a tricolorilor.

Selecţionerul Isăilă a mizat în acest meci pe formula Radu (Cpt.) – Cr. Manea, Nedelcearu, Al. Paşcanu, A. Radu (min. 71 F.Ştefan)- Dr. Nedelcu, M. Dulca (min.41 F. Coman) – V. Costache (min. 65 D. Man),  I. Hagi, Cicâldău –  G. Puşcaş.

Aceasta a fost a doua victorie din tot atâtea meciuri pentru selecţionata lui Daniel Isăilă, primul succes tricolor în această grupă consemnându-se tot în deplasare, 2-0 în Liechtenstein.

Următorul meci al tricolorilor va avea loc pe 5 septembrie, la Ovidiu, cu Elveţia.

La turneul final se califică câştigătoarele celor noua grupe, în timp ce patru ocupante ale locurilor secunde cu cel mai bun punctaj vor disputa un play-off.

Echipele care se vor impune în meciurile de baraj merg, de asemenea, la Campionatul European. Turneul final va fi găzduit de Italia, echipa calificată direct.

Autor: Cristi P.