„Tricolorii mici” se mută la Cluj-Napoca pentru meciul cu Țara Galilor!

Publicat: 13/09/2018 | 11:04
Reprezentativa Under 21 a României, lider în grupa de calificare la EURO 2019, mai are de disputat două jocuri în actualele preliminarii, ambele pe teren propriu, contra Țării Galilor și selecționatei din Liechtenstein.

Partida cu Țara Galilor, programată pe 12 octombrie, de la ora 19:00, se va disputa la Cluj-Napoca, pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu”.

Anunțul a fost făăcut public pe site-ul oficial al Federației Române de Fotbal (FRF), la puțin timp după succesul de la Ovidiu cu 2-0 cu Bosnia.

În meciul cu liderul grupei, Bosnia-Herţegovina, „tricolorii mici” s-au impus cu 2-0, graţie golurilor marcate de Adrian Petre (minutul 16), Ianis Hagi (minutul 70).

Partida a fost dominată categoric de jucătorii antrenaţi de Mirel Rădoi, care au mai ratat şi alte oportunităţi de a marca.

Adrian Petre a deschis scorul în minutul 16, la prima şansă de care au beneficiat „tricolorii mici”. Ianis Hagi a centrat de pe partea dreaptă, iar Adrian Petre a reluat splendid la colţul lung. Golul doi a venit firesc după pauză pe fondul bun de joc al naţionalei României. În minutul 70, Ianis Hagi a executat impecabil o lovitură de colţ şi l-a surprins pe portarul oaspeţilor. Până la final, scorul putea căpăta proporţii, dar Ianis Hagi nu a reuşit să facă dubla.

România a învins Bosnia-Herţegovina cu 2-0 şi a egalat-o la puncte în clasament, ambele având acum 18 puncte.

„Tricolorii mici” mai au de disputat două partide, pe teren propriu, cu Ţara Galilor (13 octombrie) şi Liechtenstein (17 octombrie) şi trebuie să obţină minim patru puncte pentru a se califica la turneul final după o pauză de două decenii.

La turneul final se califică direct doar prima clasată în grupă. Cele mai bune patru din nouă ocupante ale locurilor secunde vor disputa un play-off în dublă manşă pentru a stabili ultimele două selecţionate care merg la Euro.