„Tricolorii”, victorie doar de palmares în Liechtenstein!

Publicat: 14/11/2021 | 21:48

Reprezentativa României s-a impus cu 2-0 (1-0) la Vaduz cu Liechtenstein, în ultima etapă a Grupei J din cadrul preliminariilor Cupei Mondiale 2022. Golurile selecționatei noastre au fost marcate de Man (min.8) și Bancu (min. 87).

Succesul primei reprezentative putea fi mult mai clară însă Stanciu a ratat un penalty în minutul 35 al partidei.

De evidențat ar fi debutul sub „tricolor” al lui Enes Sali. În vârstă de numai 15 ani jucătorul formației Farul Constanța, și-a făcut oficial debutul la naționala României, devenind cel mai tânăr fotbalist care a jucat pentru prima reprezentativă. Sali a fost introdus pe teren în minutul 82 al jocului și a doborât recordul lui Cristi Manea care a debutat pentru echipa națională în 2014, la vârsta de 16 ani, 9 luni și 22 zile (n.r.România – Albania, scor 1-0).

Victoria bifată la Vaduz a fost însă doar una de palmares, „tricolorii” terminând gurpa preliminară din care au făut parte pe locul 3, ratând astfel calificarea directă la turneul final, unde va merge Germania, dar și la barajul pentru Mondialul din Qatar, unde s-a calificat Macedonia de Nord.

În această seară, de la aceeași oră cu disputa dintre Liechtenstein – România, Macedonia de Nord a trecut la Skopje de Islanda, scor 3-1, în timp ce Germania s-a impus cu 4-1 în Armenia.

În urma rezultatelor înregistrate în această grupă, Germania a terminat pe primul loc cu 27 de puncte, urmată de Macedonia de Nord cu 18 puncte, România cu 17 puncte, pe locurile 4,5 și 6 fiind Armenia (12 puncte), Islanda (9 puncte) și Liechtenstein cu un punct.