Trofeul Europa League merge în vitrina nemților de la Frankfurt!

Publicat: 19/05/2022 | 08:37

Eintracht Frankfurt a câştigat trofeul Europa League după ce a în finala jucată la Sevilla formaţia scoţiană Glasgow Rangers cu scorul de 5-4, la loviturile de departajare, scorul duppă cele 90 de minute regulamentare și cele două de prelungiri fiind egal, 1-1 (0-0, 1-1).

Rangers a reuşit să deschidă scorul prin nigerianul Joe Aribo (min.57), dar columbianul Rafael Santos Borre (min.69) a restabilit egalitatea, rezultatul menținându-se până la finalul celor 90 de minute regulamentare și a celorr două reprize de prelungiri. La loviturile de departajare pentru vicecampioana Scoţiei au transformat James Tavernier, Steven Davis, Scott Arfield şi Kemar Roofe, în timp ce pentru Eintracht au înscris Christopher Lenz, Ajdin Hrustic, Daichi Kamada, Filip Kostic, lovitura decisivă fiind reuşită de Rafael Santos Borre. Singurul jucător care a ratat ținta de la 11 metri a fost galezul Aaron Ramsey de la Rangers, şutul său modest fiind apărat de portarul Kevin Trapp.

Eintracht a reuşit să câştige Europa League după ce în 1980 a cucerit Cupa UEFA. Graţie acestui succes echipa germană, clasată pe 11 în Bundesliga, s-a calificat în ediţia viitoare a Ligii Campionilor.

Eintracht Frankfurt este a doua echipă care câştigă trofeul fără a pierde vreun un meci pe parcursul competiţiei. Prima care a reuşit acest lucru a fost Chelsea, în campania 2018/2019.

Aceasta a fost a treia finală a Europa League decisă la loviturile de departajare, după ce Sevilla a învins-o pe Benfica cu 4-2 în 2014 la Torino, iar Villarreal a dispus cu 11-10 de Manchester United, în sezonul trecut, la Gdansk.