Turcia, demolată de Italia în meciul de debut la EURO 2020: „Italia ne-a sufocat cu presingul lor şi cu un ritm ridicat!”

Publicat: 12/06/2021 | 09:31
Italy's players celebrate their third goal scored by Italy's forward Lorenzo Insigne during the UEFA EURO 2020 Group A football match between Turkey and Italy at the Olympic Stadium in Rome on June 11, 2021.,Image: 615348637, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia

Start perfect pentru „Squadra Azzurra” la turneul final al Campionatului European de fotbal. Selecționata pregătită de Roberto Mancini s-a impus mai clar decât o arată scorul, 3-0 (0-0) în fața Turciei în meciul de deschidere de la EURO 2020, partida disputându-se în Grupa A.

Pe „Olimpico” din Roma, turcii s-au limitat la o apărare supraaglomerată, venind „setați” pe 0-0, rezultat pe care au reușit să-l mențină până în minutul 53 când Merih Demiral și-a introdus balonul în propria poartă. Ciro Immobile (min. 66) şi Lorenzo Insigne (min.79) au punctat pentru 3-0, reușind să stabileacă și un record având în vedere că Italia nu a reușit niciodată până la acest meci să puncteze de trei ori într-un meci la un turneul final de Campionat European.

„Speram într-un alt rezultat, însă Italia a fost dominatoare. Primul gol a schimbat lucrurile în repriza secundă şi am pierdut controlul partidei. Din punct de vedere tactic, Italia a fost superioară, a controlat terenul şi mingea. Speram ca echipa mea să reuşească un meci mai bun. Am fost buni în în prima repriză, am jucat bine, am rămas în meci. Am vrut să ţinem mingea, dar Italia a avut posesia şi ne-a sufocat cu presingul lor şi cu un ritm ridicat”, a declarat Senol Gunes, selecționerul Turciei la conferinţa de presă pe care a susţinut-o la finalul jocului.

Astăzi va avea loc celălalt meci din Grupa A, Ţara Galilor – Elveţia, duelul urmând a se disputa la Baku de la ora 16:00.

În cea de-a doua rundă a Grupei A, pe 16 iunie, Turcia va întâlni Ţara Galilor la Baku de la ora 19:00 în timp ce Italia va înfrunta Elveţia de la ora 22:00 la Roma.