Turneul Campionilor 2020 a luat sfârșit! Koolhof, Mektic și Medvedev sunt marii câștigători de la Londra!

Publicat: 23/11/2020 | 08:58
daniil medvedev

În cadrul zilei precedente, Turneul Campionilor la tenis masculin a ajuns la final! Astfel, s-au decis premiantii: Wesley Koolhof, Nikola Mektic și Daniil Medvedev sunt marii câștigători de la Londra!

Povestea celor două finale de la Turneul Campionilor

Începând cu ora 17:30 s-a jucat prima finala de la Turneul Campionilor 2020. Aceasta pus în față perechile Jurgen Melzer & Edouard Roger Vasselin și Wesley Koolhoh și Nikola Mektic. Perechea “favorită” în opinia specialiștilor, cea formată din Koolhof și Mektic, a reușit să se impună cu 6-2, 3-6, 10-5, la finele unei partide în care cele două dubluri și-au împărțit momentele bune. Cu siguranță, învingătorii nu și-au dominat adversarii, însă au gestionat mai bine momentele tensionate.

“Duelul Titanilor”, cel dintre Daniil Medvedev și Dominic Thiem, a fost programat pentru ora 20:00. cei doi sportivi au arătat un tenis excelent, duelul dintre cei doi alegându-și câștigătorul după aproape 3 ore de joc. În primul act, sportivul austriac a fost jucătorul mai constant, acesta reușind un break la scorul de 2-2, break pe care l-a păstrat până la finalul setului, în care s-a impus cu 6-4. În continuare, în manșa secundă, atât Medvedev, cât și Thiem, au avut mingi de break, însă aceștia au ajuns la tiebreak, unde rusul s-a impus cu 7-2.  În final, în decisiv, Medvedev nu i-a mai dat nici o șansă lui Dominic Thiem, nelăsându-i nici măcar o șansă de break – în schimb, ocupantul poziției a 4-a în ierarhia mondială a beneficiat de un break. Scor final 4-6, 7-6, 6-4, iar Medvedev este noul câștigător de la Roma!