Ucraina scrie istorie la EURO 2020!

Publicat: 30/06/2021 | 08:43
Ukraine players celebrate at the final whistle Sweden v Ukraine, UEFA European Championship 2020, Round of 16, International Football, Hampden Park, Glasgow, UK - 29 June 2021,Image: 618616333, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia

Ucraina scrie istorie la EURO 2020. Calificată pe ultima sută de metri din Grupa C, reprezentativa pregătită de Andriy Shevchenko a acces în premieră în sferturile de finală ale unui turneu final de Campionat European.

Performanța a fost realizată pe „Hampden Park” din Glasgow, în urma victoriei dramatice obţinute în faţa Suediei, cu scorul de 2-1 (1-1, 1-1), în ultimul meci din optimile de finală. Ucrainienii au deschis scorul prin  Oleksandr Zincenko (min. 27), însă Emil Forsberg (min. 43) a restabilit egalitatea, aceasta menținându-se și în al doilea mitan, partida intrând asftel în prelungiri.

Artem Dovbik a marcat golul victoriei în finalul prelungirilor (min.120),ucranienii făcând diferența în superioritate numerică după ce nordicii au rămas în inferioitate numerică ca urmare a eliminării lui Danielson (min. 99). S-a terminat 2-1 pentru Ucraina, care pe 3 iulie se va duela cu Anglia la Roma pentru un loc în „careul de ași” al competiției.