Uhrin jr. și-a mitraliat jucătorii după debutul ratat din play-out: „Doar fanii o fac mare pe Dinamo!”

Publicat: 29/02/2020 | 08:46

Dinamo a început cu stângul aventura în acest sezon de play-out al Ligii 1. „Câinii” au cedat surprinzător pe teren propriu în fața formației Academica Clinceni, scor 1-0 (0-0). Singurul gol al partidei a purtat semnătura lui Alexandru Buziuc, în minutul 71.

La finalul partdei, una de coșmar pentru „alb-roșii” cărora efectiv nu le-a ieșit nimic în cele 90 de minute de joc, tehnicianul Dusan Uhrin nu și-a menajat deloc elevii. Singurii care au fost lăudați de tehnicianul ceh au fost fanii, Uhrin jr. afirmând că doar „fanii o mai fac mare pe Dinamo”.

„Nu am fost periculoşi în ultimii 20 de metri, asta e realitatea. De asemenea, înaintea meciului le-am spus despre acest lucru, că trebuie să schimbăm ceva, dar acum nu oferim multe pase în careu. Ştim asta, ne pregătim la antrenament, dar în meci e altceva. Am avut câteva ocazii, dar nu am fost aşa periculoşi în faţa porţii.  A fost foarte greu să revenim, pentru că, de obicei, este foarte dificil pentru noi să marcăm. Dinamo e o echipă mare, pentru că are fani foarte frumoşi, dar suntem o echipă normală. Asta e realitatea. Trebuie să luptăm pentru ce e mai bun. În ceea ce priveşte fanii, suntem o echipă mare, dar în rest, suntem o echipă normală. Trebuie să facem mai mult, nu aşa, pentru că nu sunt deloc mulţumit. Sunt furios pe jucători şi pe tot „, a declarat Dusan Uhrin jr, după meci.

Tot ieri, în prima rindă a play-out-ului Ligii 1, Sepsi OSK a terminat nedecis, scor 1-1, duelul cu Poli Iași de la Sf. Gheorghe.

Astăzi în play-out va avea loc o singură partidă. Este vorba de duelul de la Ovidiu dintre Viitorul Constanța și FC Voluntari, meci care va începe la ora 17:30 și va fi transmis în direct de Digi Sport, Telekom Sport și Look.