ULTIMA ORA! Romania, BRONZ la Campionatul Mondial de HANDBAL!

Publicat: 20/12/2015 | 17:54

Cristina Neagu a devenit golgheterul competiţiei, cu 63 de goluri. România a dominat autoritar meciul cu Polonia, în care a condus şi la peste 10 goluri. Pe final, Cristina Neagu a fost menajată de antrenorul Tomas Ryde. Neagu este golgheterul competiţiei, cu 63 de goluri.

Elevele lui Tomas Ryde au început perfect meciul şi după zece minute conduceau cu o diferenţă de cinci goluri. Polonezele au început să joace mai bine în ultimele 15 minute al primei reprize, dar România şi-a menţinut concentrarea, iar la pauză avea un avans de şapte goluri, 15-8. Polonezele au început bine a doua repriză şi s-au apropiat la cinci goluri, dar „tricolorele” au tăiat repede elanul adversarelor. Cu 11 minute înainte de final, România a avut un avantaj de zece goluri, decisiv pentru a fi sigure de victorie. Cel mai mare avans a fost de 12 goluri, cu patru minute înainte de final, cînd scorul era 29-17, scrie Romania TV.

România a câştigat la nouă goluri diferenţă, scor 31-22, termină Campionatul Mondial pe locul trei şi este pentru prima dată medaliată cu bronz.