Umilință pentru moldoveni pe terenul retrogradatei Chiajna!

Publicat: 27/05/2019 | 09:21

Politehnica Iași s-a umplut de penibil în penultima etapă a play-out-ului Ligii 1. Echipa pregătită de Flavius Stoican a cedat lamentabil, scor 4-1 (2-0) pe terenul retrogradatei Concordia la Chiajna în ultimul meci disputant în Liga 1 în fața propriilor suporteri de ilfoveni.

Retrogradată din punct de vedere matematic, Chiajna s-a dezlănțuit în fața unei echipe care odată salvarăă de la retrogradare a arătat că este cu gândul mai mult la vacanță decât la competiție.

Bawab a deschis scorul după numai 11 minute, după care Nivaldo a dublat avantajul ilfovenilor cu un gol marcat în minutul 29, 2-0 fiind scorul după primele 45 de minute de joc. Ieșenii au dat semne de viață în debutul actului secund când au și redus din diferență prin Teixeiraa, acesta punctând dintr-un penalty în minutul 57. Speranțele ieșenilor într-un rezultat pozitiv la Chiajna au fost însă spulberate imediat, ilfovenii mai punctând de două ori pe tabela de marcaj prin Bawab (min.71- pen.) și Gorobsov (min. 86).

S-a  terminat 4-1, iar cele două echipe și-au păstrat locurile pe care le-au ocupat în clasament și înaintea confruntării. Astfel, Poli Iași a rămas pe locul 4 cu 31 de puncte în timp ce Concordia Chiajna a rămas ultima în play-out-ul Ligii 1 cu 19 puncte.

În ultima rundă a acestui play-out, Poli Iași va juca pe teren propriu derby-ul de tradiție cu FC Botoșani în timp ce Concordia Chiajna se va deplasa la mediaș pentru duelul cu Gaz Metan.