Umilit de Sporting, Dică nu şi-a luat gândul de la Champions League: „Mi-aş fi dorit să jucăm cu Barcelona!

Publicat: 31/08/2017 | 11:34

Deşi nu a putut să treacă de Sporting, echipă pe care toată suflarea roş-albastră a exultat în momentul în care sorţii i-au scos-o în cale la tragerea la sorţi a play-off-ului, Dică spune că dacă ar fi ajuns în Champions League şi-ar fi dorit un duel cu Barcelona.

„Mi-aş fi dorit să jucăm cu Barcelona, dar nu a fost să fie.Ne doream să ajungem în grupele Champions League şi am dat totul. Mă gândeam că puteam mai mult, am avut şansa să antrenez în Champions League. La pauză, eu eram încrezător. În prima repriză, Sporting a avut acel gol venit dintr-o aruncare de la margine, ceea ce ştiam că vor face, şi în rest nu au avut ocazii de a marca. Pe acest fond, am crezut că putem să facem 2-1 şi să începem bine repriza a doua. Din păcate, meciul s-a jucat pe acele contraatacuri, în care ei au marcat golurile 2 şi 3. Le-am cerut jucătorilor să fim o echipă scurtă, bine organizată în defensivă, pentru că am întâlnit o formaţie valoroasă. La 3-1 pentru ei era foarte greu să mai întoarcem rezult”, a spus Dică la Digi Sport.

FCSB îşi va continua aventura europeană în cea de-a doua competiţie inter-cluburi continentală, Europa League.

Autor: Cristi P.