Un fleac, i-au ciuruit: Bayern – Barca, 8-2!

Publicat: 15/08/2020 | 07:43

Bayern Munchen s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor după ce a surclasat-o pe Barcelona cu un incredibil 8-2 (4-1), într-un meci disputat în cadrul sferturilor de finală pe „Estadio da Luz” din Lisabona.

În victoria istorică obținută de bavarezi au marcat Thomas Muller (min.4, 31), Ivan Perisic (min.22), Serge Gnabry (min.28), Joshua Kimmich (min.63), Robert Lewandowski (min.82) şi Philippe Coutinho (min.85, 89), reușitele catalanilor purtând semnătura lui David Alaba (min. 7, autogol) şi Luis Suarez (min. 57).

Nemții au început în forță duelul de la Lisabona și după numai patru minute au deschis scorul prin Thomas Muller. Barca nu a acuzat șocul și a egalat duă numai trei minute de joc, Alaba trimițând în propria poartă centrarea lui Jordi Alba. „Extratereștrii” au fost la un pas să preia conducerea însă Neuer l-a blocat excelent pe Luis Suarez (min. 9), pentru ca un minut mai târziu Messi să ia la țintă bara porții lui Neuer.

În minutul 22 Bayern a trecut din nou în avantaj grație unui gol marcat de Perisic. Lucrurile au scăpat total de sub control pentru catalani iar Gnabry a dus scorul la 3-1 în minutul 28. Peste numai trei minute tabela arăta un neverosimil 4-1 după golul marcat de Muller, care a realizat astfel dubla în minutul 31.

Barca a reuşit să reducă din diferenţă în minutul 57, când Luis Suarez a marcat după o acţiune luată pe cont propriu, scorul devenind 4-2 pentru Bayern. Nemții au refăcut însă imediat diferența de trei goluri, Kimmich marcând simplu după o cursă de senzaţie a lui Davies în flancul stâng pentru 5-2 (min. 63). Polonezul Robert Lewandowski şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor marcând pentru 6-2 în minutul 82, punctând cu capul din centrarea noului intrat Coutinho, jucător care aparţine Barcelonei. Brazilianul a reuşit o dublă în finalul partidei (min. 85, 89), scriind astfel una din cele mai mari umilințe din istoria catalanilor, 8-2!

În semifinalele Champions League, Bayern o va înfrunta pe învingătoarea dintre Manchester City şi Olympique Lyon, meci care se va disputa astăzi.