Un nou sezon de Formula 1, același lider: Lewis Hamilton

Publicat: 29/03/2021 | 11:05

Noul sezon de Formula 1 a început la fel cum s-a terminat precedentul: cu Lewis Hamilton în fruntea clasamentului. Pilotul britanic de la Mercedes a câștigat Marele Premiu al Bahreinului și este primul lider în ierarhia piloților din 2021 în Formula 1.

Plecat de pe poziția secundă a grilei de start, în spatele olandezului Max Verstappen, Hamilton s-a impus la capătul unei curse dramatice, în care a terminat cu doar 745 de miimi de secundă în fața pilotului de la Red Bull Racing. Podiumul a fost completat de finlandezul Valtteri Bottas, de la Mercedes. În puncte, au mai terminat: Lando Norris, de la McLaren, Sergio Perez, de la Red Bull, Charles Leclerc, de la Ferrari, Daniel Ricciardo, de la McLaren, Carlos Sainz Jr, de la Ferrari, Yuki Tsunoda, de la Alpha Tauri, și Lance Stroll, de la Aston Martin.

Astfel, clasamentul constructorilor este dominat deja de Mercedes, cu 41 de puncte, urmată de Red Bull Racing, cu 28 de puncte, și McLaren, cu 18 puncte.

După startul din Bahrein, Formula 1 se va muta în Europa, la San Marino. Următoarea etapă din Marele Circ se va desfășura pe 18 aprilie la Imola.