Un pompier din Mehedinți a luat medalia de argint la Campionatele Europene de Culturism şi Fitness

Publicat: 07/05/2019 | 18:14

Un pompier din Mehedinți a câștigat, zilele trecute, medalia de argint la Campionatele Europene de Culturism şi Fitness, desfășurate în Spania, la Santa Susanna. Ionuț Lepădatu și-a început cariera în cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență “Drobeta” al Județului Mehedinți în anul 2010 și a devenit, între timp, sportiv profesionist.

Pompierul a concurat în Spania din partea clubului Power Gym Medias. Ionuț Lepădatu a câştigat locul II la categoria „Men’s Physique up to 173 cm”. Clubul medieșean participă în această lună şi la Campionatele Balcanice din Grecia, care se desfășoară în perioada 17-19 mai.  (VEZI ȘI: EL E ADEVĂRATUL POMPIER ATOMIC. UN PLUTONIER DIN MEHEDINȚI A LUAT AURUL LA CUPA MONDIALĂ DE CULTURISM ŞI FITNESS)

„Plutonierul Lepădatu Ionuț a reprezentat cu succes ţara noastră, la Campionatele Europene de Culturism şi Fitness, care s-au desfăşurat, în perioada 01-06 mai a.c., în Spania, unde echipa României a obţinut locul 6 din cele 34 de ţări participante”, au transmis reprezentanții ISU Mehedinți.

După ce a intrat în rândul pompierilor, în 2010, datorită performanțelor sportive deosebite, Ionuț Lepădatu a fost selectat pentru a face parte din lotul sportiv al inspectoratului.

Pompierul Ionuț Lepădatu, mândria ISU Mehedinți

„Înzestrat cu un puternic spirit competitiv, susținut de o pregătire asiduă, nici rezultatele nu s-au lăsat așteptate. Prin participările la concursurile profesioniste ale pompierilor, munca lui a fost încununată de succese, pompierul obținând încă din primul an rezultate fruntașe, atât la probele de echipă, cât și la cele individuale. Anual, a reușit să se mențină pe podium, câştigând numeroase cupe și medalii, printre care aur la probele: Scara de fereastră, Realizarea dispozitivului de intervenţie la motopompă, Pista cu obstacole și altele.

Începând cu anul 2012, timpul petrecut în sala de forță l-a făcut să îndrăgească fitnessul care a devenit un hobby pentru el. De anul trecut, pasiunea pentru acest sport l-a făcut pe Ionuț să își dorească mai mult, să atingă un alt nivel, și anume să devină sportiv profesionist.

Înarmat cu ambiție și determinare, a reuşit să ajungă campion naţional, iar la sfârşitul anului trecut, prin participarea la prima sa competiţie internaţională, Cupa Mondială de Culturism şi Fitness, desfăşurată la Cluj-Napoca, unde a obținut medalia de aur pentru Romania şi a ocupat locul al II-lea la categoria OPEN, şi-a împlinit visul de a deveni sportiv profesionist”, au mai arătat reprezentanții ISU Mehedinți.