Una caldă, alta rece: Buzărnescu în semifinale la Linz, Cîrstea, eliminată în sferturi!

Publicat: 14/10/2017 | 10:00

Primul set al meciului a fost unul echlibrat, diferenţa fiind făcută de româncă graţie unui break, suficient însă pentru ca aceasta să ia avantaj în acest meci.

Setul al doilea s-a desfăşurat după acelaşi scenariu. În debutul setului, Buzărnescu a făcut un break şi până la finalul meciului a servit fără emoţii. La 5-3, românca a servit pentru meci, dar adversara a reuşit break. În game-ul următor, Buzărnescu a ratat două mingi de meci, iar Bencic a câştigat setul, trimiţând meciul în decisiv.

Setul decisiv a fost unul foarte disputat, ajungându-se la tie-break, câştig de cauză având Buzărnescu care a acces astfel în semifinalele turneului de la Linz.

Graţie acestei performanţe, românca va intra pentru prima dată în Top 100 WTA, urcând până pe locul 88.

Calificarea în semifinalele de simplu este recompensată cu 9.113 euro şi 110 puncte.

Pentru un loc în finală, Buzărnescu se va duela cu învingătoarea meciului Tatjana Maria – Barbora Strycova.

Cealaltă compatrioată a noastră la turneul de laLinz, Sorana Cîrstea, locul 37 WTA şi favorită 5, a fost eliminată, în sferturile de finală ale de sportiva slovacă Magdalena Rybarikova, locul 28 mondial, scor 5-7, 6-2, 6-1.

Principala favorită a turneului a învins-o pe româncă în două ore şi trei minute.

Pentru participarea la turneul de la Linz, Sorana Cîrstea va primi 4.758 de euro şi 60 puncte WTA.

Autor: Cristi P.