Una caldă și una rece în prima zi la Turneul Campionilor!

Publicat: 11/11/2019 | 10:36

Novak Djokovic a țintit perfecțiunea în meciul de deschidere al Turneului Campionilor, cedând doar trei game-uri cu debutantul Matteo Berrettini. Roger Federer însă, a fost depășit de forța și precizia loviturilor lui Dominic Thiem, ce a obținut a cincea victorie din șapte meciuri împotriva elvetianului.

Competiția de la Londra a început perfect pentru Novak Djokovic, aflat într-o misiune de recuperare a locului 1 ATP, de la Rafael Nadal. Sârbul nu i-a dat nicio șansă italianului Matteo Berrettini, câștigând partida de duminică cu scorul 6-2, 6-1. Berrettini, aflat la debutul în cadrul acestui turneu, a fost copleșit de emoții și a avut 25 de erori neforțate, față de cele 7 ale sârbului. Pentru italian urmează un meci marți cu Roger Federer, iar Djokovic îl va lua în primire pe Dominic Thiem, marele câștigător al primei zile.

Tenismenul austriac a început cum nu se putea mai bine meciul cu Roger Federer, făcând break încă din startul partidei. Elvețianul l-a recuperat rapid, însă Thiem a lovit pe finalul primului set, adjudecat cu 7-5. În a doua manșă, s-a mers cap la cap până ce austriacul a reușit din nou să câștige pe serviciul lui Federer și a închis partida în minimum de seturi, scor 7-5, 7-5. „Domi” a dezvăluit după meci că era îngrozit de cele două mingi de re-break ale lui Federer, ce ar fi dus setul în tie-break, unde elvețianul ar fi devenit favorit la victorie. Nu a fost cazul, iar austriacul îl învinge pentru prima dată pe Roger indoor, suprafață unde superstarul elvețian excelează.