Unai Emery pierde cu Arsenal în fața campioanei la debut!

Publicat: 13/08/2018 | 07:24
La debutul său pe banca „tunrilor”, Unai Emery a fost învins cu Arsenal în propriul fief de campioana Manchester City, scor 2-0.

Victoria „cetățenilor” a fost semnată de golurile marcate de  banca Sterling şi Bernardo Silva.

Elevii lui Pep Guarrdiola au încpeut în forță partida și după ce aa ratat două ocazii mari de a deschide scorul au reușit să miște pentur prima oară tabela în acest meci în minutul 14 prin Sterling.

Până la pauză în ciuda unor ocazii mari pe care oaspeţii le-au avut, tabela a rămas nemodiifcată, City intrând la cabine cu avantaj minim de un gol.

În partea secundă tot campioana Manchester City a fost mai periculoasă. Mai întâi Aguero a scapat singur cu Cech şi a ratat, dar Bernardo Silva a fost mult mai precis și a făcut 2-0, în minutul 64, cu o execuţie speldidă. Nici la scorul de 2-0 echipa pregătită de Unai Emery nu a reacționat, astfel că partida s-a încheiat cu victoria campioanei Manchester City cu scorul de 2-0!

Într-un alt joc disputat în prima rundă a noului sezon competițional în Premier League, Liverpool a trecut în propriul fief de West Ham cu scorul de 4-0, „cormoranii” fiind primul lider din Albion.