Ungaria, Slovacia, Scoţia și Macedonia de Nord au obținut biletele pentru EURO 2020!

Publicat: 12/11/2020 | 23:05

Ungaria, Slovacia, Scoţia și Macedonia de Nord sunt formațiile care au obținut ultimele bilete pentru turneul final al Campionatului European de anul viitor.

Programat în vara acestui an dar amânat cu un an din cauza pandemiei, EURO 2020 și-a aflat și ultimele patru necunoscute. De departe cea mai mare surpriză o reprezintă calificarea în premieră a Macedonei de Nord la un turneu final. În barajul susținut în Gerogia, Macedonia de Nord s-a impus la limită, scor 1-0 printr-un gol marcat de Goran Pandev (min.56). La EURO 2020 Macedonia de Nord va evolua în Grupa C, alături de Olanda, Ucraina şi Austria, meciurile fiind programate la Bucureşti şi Amsterdam.

Ungaria, calificare dramatică!

Ungaria a reuşit o răsturnare de scor incredibilă, în doar cinci minute, în finalul partidei cu Islanda, fosta adversară a României în semifinalele barajului. Nordicii au deschis scorul prin Gylfi Sigurdsson (min.11) și deja își fppeau planurile pentru EURO 2020. Maghiarii au reușit însă imposibilul reușind să răstoarne rezultatul și soarta calificării în doar patru minute, prin reușitele semnate de Loic Nego (min.88) și Dominik Szoboszlai (min.90+2). La EURO 2020 Ungaria va evolua în Grupa F, alături de Portugalia, Franţa şi Germania.

La turneul final al Europeanului de anul viitor va merge și Slovacia care a învins în deplasare Irlanda de Nord după prelungiri, cu 2-1. Slovacii au deschis scorul prin Juraj Kucka (min.17), însă britanicii au revenit în joc grație autogolului nefericit semnat de Milan Skriniar (min.87). În minutul 110  Michal Duris a adus victoria și calificarea la EURO 2020 unde Slovacia va face parte din Grupa E, din care mai fac parte Spania, Suedia şi Polonia.

„Thriller-ul” serii a avut loc la Belgrad unde Scoția s-a calificat neașteptat în fața Serbiei, meciul fiind decis la loviturile de departajare, scor 5-4. În timpul regulameentar, Ryan Christie (min.52) a deschis scorul pentru oaspeţi, dar Luka Jovic (min.90) a trimis meciul în prelungiri, egalitatea persistând și în cele două reprize de „extra-time”. La EURO 2020 Scoţia va juca în grupa D cu Anglia, Croaţia şi Cehia.