Universitatea Craiova – FC Vaslui 0-1

Publicat: 23/10/2010 | 00:00
Echipa Universitatea Craiova a fost invinsa, sambata, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (1-0), de formatia FC Vaslui, intr-un meci contand pentru etapa a XII-a a Ligii I.

Golul vasluienilor a fost reusit, in minutul 42, de Yero Bello, care a scapat singur dupa o pasa primita de la Adailton si l-a invins pe Stanca din aproximativ 6 metri.

In minutul 90+1, arbitrul Cristian Balaj a acordat lovitura de la 11 metri formatiei Universitatea Craiova, dupa ce Rivas l-a faultat in careu pe Dina. Portarul echipei FC Vaslui, Kuciak, care a avut numeroase interventii in repriza a doua, a aparat penaltiul executat de Prepelita.

Universitatea Craiova: 1. Stanca – 18. Dananae, 7. Gaman, 6. Ciuca, 2. Barboianu – 5. Stoica – 77. Wobay (25. Firtulescu ’82), 30. Prepelita, 23. Gargorov, 20. Dina – 27. Piturca (9. M. Costea ’78). Antrenor: Eugen Neagoe. Manager general: Victor Piturca.

FC Vaslui: 1. Kuciak – 20. Milanov, 3. Papp, 28. Canu, 17. Balace – 18. L. Sanmartean (6. Rivas ’65), 4. Gencev, 80. Wesley – 14. Adailton (8. Pancu ’75), 9. Burdujan, 25. Yero Bello (30. R. Costin ’88). Antrenor: Viorel Hizo.

Cartonase galbene: Stoica ’17, Prepelita ’19, Barboianu ’88 / Burdujan ’20, Bello ’42, Gencev ’60, Balace ’89

Arbitri: Cristian Balaj (centru) – Zoltan Szekely, Dorin Mudura (asistenti) – Florin Marcu (rezerva)

Observatori: Ion Muresan, Viorel Boit