Valeriu Iftime: „Liviu a pregătit formidabil meciul!”

Publicat: 11/12/2018 | 10:32
Valeriu Iftime, finațatorul FC Botoșani, l-a lăudat pe antrenorul Liviu Ciobotariu pentru felul în care a pregătit duelul de la Sf. Gheorghe cu Sepsi, meci câștigat de gruparea moldavă cu scorul de 1-0.

„Am avut și un pic de noroc dar în prima repriză am jucat fotbal. Dacă reușeam să ținem ritmul și în repriza a doua, nu aveau ei atâtea ocazii. Am avut portar de portar, a dat Golofca gol. Se vede și revenirea lui Soiledis. Pe un teren foarte greu trebuie să și un pic de noroc. Bine că am luat trei puncte. Trebuie să fi în continuare modești și foarte muncitori. Sper să avem un teren bun duminică când jucăm cu FCSB. Când bați Sepsi în deplasare și Craiova acasă, avem niște pretenții. În seara asta trebuie să fim fericiți. Liviu a fost formidabil, în prima repriză am jucat fotbal iar în a doua am avut un portar extraordinar”, a declarat Valeriu Iftime, finanțatorul FC Botoșani.

După înfrângerea cu Poli Iași, Liviu Ciobotariu a ținut un discurs motivațional în vestiarul echipei cu care șși-a trezit elevii la relitate, mobilizându-i pentru duelul cu Sepsi.

„Cine nu crede în victorie la Sf. Gheorghe să ridice mâna. Nu mă supăr, dar nu face deplasarea, nu se urcă în autocar și rămâne acasă să se pregătrască pentru meciul cu FCSB și e titular. Promit că nu mă supăr, dar eu la Sepsi am nevoie de luptători, de gladiatori, de caractere, de jucători care cred doar în victorie”, a fost discursul pe care „Ciobi” l-a avut în vestiar după înfrângerea cu Poli Iași.

Cu cele trei puncte cucerite la Sf. Gheorghe cu Sepsi, FC Botoșani a acumulat 23 de puncte și a urcat pe locul 9 în Liga I. Pentru moldoveni urmează un meci infernal pe teren propriu cu FCSB, duelul fiid programat duminică de la ora 20:00.