Valeriu Iftime: „Punctul de la Cluj ne dă speranțe!”

Publicat: 21/07/2018 | 10:00
Valeriu Iftime, finanțatorul FC Botoșani s-a declarat optimist după punctul pe care trupa pregătită de Costel Enache l-a obținut în Gruia cu campioana CFR Cluj. Printre cei evidențiați de finanțatorul echipei s-au numărat goalkeeperul Eduard Pap, fundașul stânga Aristeidis Soileidis și atacantul Cătălin Golofca.

„Sunt mulțumit de punctul obținut și cred că echipa poate câștiga mult. Avem încă jucători care trebuie să intre. Dacă Pap joacă și prinde încredere, va fi un portar extraordinar. El are nevoie de meciuri. Soiledis este la jumătate din ce poate el. Nu am avut niciodată fundaș stânga la nivelul lui. Important este capitalul de încredere pe care îl putem lua. Grupul crește de la zi la zi. Dacă o echipă bună nu a reușit să ne bată, înseamnă că nici noi nu suntem chiar de aruncat. Ne dă speranțe. Mi-a plăcut foarte mult Golofca. Etapa viitoare va fi alt meci, va trebui să atacăm, să marcă. Ei se vor apăra. Nu mă gândesc că nu avem soluții. Sunt încrezător și mândru că ne-am comportant bine după unele mici transformări de vara aceasta. Există un anumit tip de așteptări. Noi trebuie să ne vedem de lucrul nostru, să muncim mult și cu siguranță vom avea o echipă bună”, a spus Valeriu Iftime.

FC Botoșani a terminat nedecis, scor 1-1 meciul pe care l-a susținut în deschiderea ediției din acest an a Ligii I. Pentru moldoveni a marcat Lorand Fulop în minutul 48 în timp ce pentru ardeleni a punctat Vinicius în minutul 26. Este a patra remiză consecutivă între FC Botoșani și CFR Cluj. Sezonul trecut ardelenii nu au reușit să-i învingă pe moldoveni nici în campionat dar nici în Cupa României.