„VAR”-ul a adus scandalul pe „Santiago Bernabeu” la Real – PSG!

Publicat: 27/11/2019 | 08:40

Scandal monstru la partida din Champions League de pe „Santiago Bernabeu” din Grupa A din cadrul etapei a V-a dintre Real Madrid și PSG.

În finalul primei reprize la scorul de 1-0 pentru „galactici” rezultat stabilit în urma golului marcat de Benzema în minutul 17, centralul portughez Artur Soares Dias a acordat penalty pentru PSG arătându-i totodatăă cartonașul roșu lui Thibaut Courtois după intervenția pe care goalkeeperul madrilenilor a avut-o asupra lui Icardi. Bucuria francezilor nu a durat decât câteva zeci de secunde. După ce a consultat VAR-ul, „centralul” a revenit asupra deciziei, acordând un fault la mijlocul terenului după un contact ușor între Marcelo și Gueye, eveniment petrecut în faza premergătoare deciziei inițiale de a acorda penalty. Centralul portughez s-a văzut nevoit să anuleze lovitura de pedeapsă acordată pentru PSG şi, de asemenea, să dicteze lovitură liberă în favoarea gazdelor, lucru care a stârnit mânia jucătorilor PSG-ului.

Real a intrat la cabine cu 1-0 și și-a dublat avantajul în al doilea mitan, Benzema reușind „dubla” în minutul 79. Pe fondul relaxării „galacticilor”, francezii au profitat din plin și au reușit în doar două minute să anuleze avantajul ibericilor de pe tabela de marcaj grație reușitelor lui Mbappe (min. 81) și Sarabia (min.83). „Galacticii” ar fi putut obține în extremis victoria însă „trasorul” lui Gareth Bale din lovitură liberă de la 25 de metri în minutul 90+4 a lovit bara porții parizienilor, astfel că partida s-a terminat nedecis, 2-2.

Cum în celălalt meci din grupă, Club Brugge nu a reușit decât o remiză, 1-1, la Istanbul cu Galatasaray, Real Madrid s-a calificat alături de PSG în primăvara Champions League.